Čo je Pearl Index - a prečo sú kondómy dobré!
Ak sa zaujímate o antikoncepciu a jej účinnosť, skôr či neskôr narazíte na Pearl Index. Zistite, čo tento ukazovateľ znamená, ako sa vypočítava a aký je Pearl index kondómov tu!
Čo je Pearl Index?
Pearl Index je miera bezpečnosti antikoncepčných prostriedkov. Čím nižší je Pearlov index, tým lepšie antikoncepčná metóda funguje.
Konkrétne Pearl index udáva, koľko zo 100 žien otehotnie do jedného roka, hoci používali určitú antikoncepciu.
Ako sa Pearl Index vypočítava?
Pearl Index sa dá vypočítať podľa nasledujúceho vzorca:
((počet tehotenstiev x 12 mesiacov) x 100) / (počet žien x mesiace používania).
Pearl index 2 by teda znamenal, že v jednom roku otehotneli 2 zo 100 žien napriek používaniu antikoncepcie.
Hodnota sa však zvyčajne extrapoluje len na 100 žien a 1 rok bez toho, aby sa toľko žien skutočne zúčastnilo štúdie počas tohto obdobia (pozri príklad výpočtu).
Pearl index Príklad výpočtu: 85 žien testuje novú antikoncepčnú tabletu počas 6 mesiacov. Jedna žena otehotnie napriek užívaniu tabletky.
= ((1 tehotenstvo x 12 mesiacov) x 100) / (85 žien x 6 mesiacov užívania) = 1200 / 510 = 2,35
To znamená, že nová tabletka by mala Pearlov index 2,35.
Extrapoláciou by 2,35 zo 100 žien otehotnelo do jedného roka, ak by užívali novú antikoncepčnú tabletu.
Odkiaľ pochádza Pearlov index?
Pearlov index vynašiel v 30. rokoch 20. storočia americký štatistik Raymond Pearl a pomenoval ho po sebe. Cieľom bolo vyvinúť jednoduchú metódu merania účinnosti antikoncepcie.
Nakoľko je Pearl Index spoľahlivý?
Pearlov index je praktické meradlo na povrchné porovnanie antikoncepčnej ochrany rôznych antikoncepčných prostriedkov. Nemalo by sa však naň slepo spoliehať, pretože dôležité faktory, ktoré majú veľký vplyv na plodnosť, sa takmer vôbec alebo vôbec nezohľadňujú.
V Pearlovom indexe sa nezohľadňujú:
- Vek žien (plodnosť klesá s rastúcim vekom).
- Vo všeobecnosti platí, že individuálna, geneticky podmienená plodnosť
- životné návyky žien (napr. strava, fajčenie)
- Sexuálna aktivita/frekvencia pohlavného styku
- Choroby alebo lieky
Teoreticky by výrobca antikoncepcie mohol uskutočniť štúdiu Pearl Index a umožniť účasť len ženám, ktoré vedú sexuálne abstinentný život, t. j. ktoré vôbec nemajú pohlavný styk.
Samozrejme, Pearlov index by potom bol 0, pretože počas jeho štúdie by žiadna žena neotehotnela. Potom môže propagovať svoju antikoncepciu so skvelým výsledkom, hoci ten je v skutočnosti sfalšovaný.
Treba si tiež uvedomiť, že Pearl Index meria len ochranu pred počatím. Nezohľadňuje sa, či a do akej miery príslušná antikoncepcia chráni aj pred pohlavne prenosnými chorobami.
Kondóm je jediná antikoncepcia, ktorá chráni pred pohlavne prenosnými chorobami - a to bez hormónov!
Kondóm má Pearl index 2 až 12 v závislosti od toho, či sa pri aplikácii urobí chyba.
Tipy na správne používanie kondómov
Prečo je kondóm stále všestranným pomocníkom, pokiaľ ide o antikoncepciu: Na rozdiel od tabletiek, vnútromaternicového telieska a pod. chráni kondóm aj pred pohlavne prenosnými chorobami, ako sú HIV a kvapavka. Preto by sa kondóm nemal vynechať, najmä pri náhodných známostiach a sexe na jednu noc. Kondómy však majú svoje výhody aj v dlhodobých partnerstvách a vzťahoch: Nie je potrebné používať hormonálnu antikoncepciu, ktorá môže spôsobiť vážne vedľajšie účinky, ako sú poruchy krvácania, nevoľnosť, trombóza a depresia.
Pri správnej veľkosti kondómu ho takmer vôbec necítite.
Prečo sa mnohí ľudia stále zaobídu bez kondómov? Najmä muži sa často sťažujú na stratu citlivosti alebo považujú kondóm za nepríjemný. Vo väčšine prípadov sa však jednoducho používa nesprávna veľkosť kondómu, a preto kondóm skĺzne, štípe alebo dokonca zviera.
Pri správnej veľkosti kondómu všetko sedí: kondóm na penise, a tým aj pocit počas sexu. Tu zistíte, akú veľkosť kondómu potrebujete, a zaobstaráte si ideálny kondóm MISTER SIZE, napríklad v praktickej skúšobnej súprave.